Genel Sağlık Sigortası 1 Mart’a Ertelendi

Genel Sağlık Sigortası 1 Mart’a Ertelendi

Posted January 26 10:58 in Sosyal Güvenlik, TÜM YAZILAR by Gökhan Günay | No Comment

Son başvuru 1 Mart’ta
Sigorta kaydı olmayan 1 milyon 700 bin kişinin son başvuru süresi 31 Ocak’tan 1 Mart’a ertelendi.
Bu süre içinde gelir testini yaptıranlar 212 lira prim borcu ödemekten kurtulacak. Genel Sağlık Sigortası çatısı altına alınan okumayan ve çalışmayan 18 yaşını dolduran kişiler ile üniversite okuyan 25 yaşını bitirmiş öğrencilerin gelir testi yaptırmaları için son tarih 31 Ocak 2012. Gelir testi yaptıran 18 ve 25 yaşını dolduran vatandaşlar, gelir durumlarına göre 35, 106 ve 212 lira prim yatıracaklar. 295 liranın altında geliri olanların primini devlet karşılayacak.

Sağlıkta yeni uygulanmaya başlanan Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında yapılan ‘gelir testi’ ahret sorularıyla dolu. Gelir testinden geçenlerin ödemek zorunda olduğu prim devlet tarafından karşılanıyor. Ancak testten geçmek öyle kolay değil. Yoksulluk sınırında maaş almak yetmiyor. Evdeki yemeğin tezekle pişmesi, düğünde takılan takının veresiye olması gerekiyor! Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası soruyor: “Devlet vatandaşın tencere-penceresine göre GSS primi kesme peşinde. Çünkü gelir baz alınırsa yoksullukla yüzleşilecek ve prim tahsil edilemeyecek.”

Sağlıkta yeni dönemi başlatan Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemi 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girdi. 9 milyon 100 bin Yeşil Kartlı, 1 milyon 700 bin kayıtdışı çalışan, 18 yaşını dolduran ve okumayan gençler ile 25 yaşını bitirmiş üniversite öğrencilerinin gelir testi yaptırması gerekiyor. GSS yaptırıp primden muaf tutulanlar ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek. Bu nedenle 15 milyona yakın insan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na koştu. 212 lira ceza ödemekten korkanlar vakıflarda uzun kuyruklar oluşturdu. Ancak asıl trajikomik durum gelir testinde yaşandı. 70 soruluk gelir testinden bazı sorular şöyle:

Evde yemek pişirmek için hangi kaynağı kullanıyorsunuz? Tüpgaz, elektrik, doğalgaz, odun kömür, tezek, diğer…
LCD televizyonu nasıl temin ettiniz? Taksit, peşin, ikinci el, yardım, bağış.
İnterneti nasıl aldınız? Taksit, peşin, ikinci el, yardım, bağış.
Düğün, sünnet vb. ödeme şekli? Veresiye, taksit, peşin, kredi kartı, yardım, bağış.
Alkollü içecek ödeme şekli? Veresiye, taksit, peşin, kredi kartı, yardım, bağış.
Sigara içecek ödeme şekli? Veresiye, taksit, peşin, kredi kartı, yardım, bağış.
Eğlence, kültür, sanat ödeme şekli? Veresiye, taksit, peşin, kredi kartı, yardım, bağış…
Et, süt, meyve, sebze tüketme sıklığı? Hiç, ayda bir kez, haftada bir kez, hemen hemen her gün.

Zaten 11 kurum sorguluyor
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi Denetleme Kurulu üyesi Dr. Ergün Demir’in verdiği bilgilere göre, gelir testini yaptırmayanlar her ay 212 TL ödeyecek. Bu primi yatırmayanlar icraya verilecek. Demir, vatandaşların gelir durumlarının zaten 11 kurum tarafından 25 sorgulama yapılarak öğrenildiğini belirterek şunları söyledi: “Buna rağmen, yoksul vatandaş tescilleniyor. İnsanların yoksul olduklarını ispat etmesi gelir testi ile isteniyor. Karda kışta vatandaşlar sıra bekliyor. Her fırsatta vatandaşını kayıt altına alarak vergilendirmekten çekinmeyen tahsildar devlet şimdi de halihazırda kayıtlı vatandaşın tencere-penceresine göre GSS primi kesme peşinde. Çünkü fakir vatandaşın geliri baz alınırsa yoksullukla yüzleşeceği ve prim tahsil edemeyeceğini bilmektedir.”

Kaynak:http://www.radikal.com.tr

Post a Comment

*
*